Soğutma Sistemleri

jet-fano
duman-tahliye

VRF Klima Sistemleri

VRF(Variable Refrigerant Flow) ; değişken debili soğutucu akışkan sistemi veya VRV(Variable Refrigerant Volume) ; değişken debili soğutucu akışkan hacmi olarak adlandırılan klima sistemleri aynı teknoloji ürünü olan iklimlendirme gruplarıdır.

VRF/VRV klima sistemi; bir dış üniteye bağlı olarak, soğutma ve ısıtma yapabilen birden fazla iç ünitenin, birbirlerinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği klima sistemleridir.

VRF Klima Sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Bu sayede, gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda, çalıştırılmakta olan iç üniteye sevk edilerek soğutma ve ısıtma yapılabilmektedir. İleri bir otomasyona sahip olan bu sistemler soğutma ve ısıtma modları arasında hızlı bir geçiş yapma imkanı sunar.

VRF Klima Sistemlerini iki farklı grupta incelemek mümkündür. Heat Recovery VRF (eş zamanlı olarak hem ısıtma, hem de soğutma yapabilme), Heat Pump VRF (eş zamanlı olarak yalnızca ısıtma veya soğutma yapabilme) olarak ikiye ayrılır. Bu seçim kullanılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte; bu iki sistemde de, 64 iç ünitenin tek bir merkezden kontrol edilebilir olması, büyük işletmelerde bu sistemi vazgeçilmez kılıyor. Bu sistemlerin teknolojiyi takip etmesi ve insan konforunu bu şekilde güvenli ve temiz bir şekilde sağlaması sebebiyle VRF Klima Sistemleri günümüzde birçok alanda tercih edilmektedir.

Özellikle, yeni ar-ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan çift kat koruyuculu kasa ve büyük fan sayesinde çalışma gürültüsü azaltılmıştır. Sessiz çalışabilmesi ve basit bir kumandadan, kolay bir şekilde kontrol edilebilmesinden dolayı öncelikle; otel, hastane, sinema, mağaza, ofis ve restaurantlar gibi yerlerde başlıca iklimlendirme sistemi olarak tercih edilmektedir. Ayrıca mekanik tesisat için yeterli alan ayrılmayan, mimari unsurların ön planda olduğu ve dış cephelerde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda kullanıma en uygun olan sistemlerdir.

Multi Klima Sistemleri

Multi split klimalar çoklu split anlamına gelmektedir. Tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistem bulunur. İç ünitelerin tamamı tek bir dış üniteye bağlanır. Bu sayede dış ünitelerin oluşturacağı alan sıkıntısı ve görüntü kirliliği engellenmiş olur.

Multi split klimalarda, split klimalarda olduğu gibi duvar tipi, kaset tipi, kanallı tip klima, yer-tavan tipi gibi farklı iç ünite seçenekleri mevcuttur. Ayrıca bir dış üniteye 8 adet iç ünite bağlanabilen multi split klima modelleri de vardır. Her bir iç ünite birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilir.

Split Klima Sistemleri

Split klima, ortamın hem ısıtılması hem de serinletilmesi için kullanılan klimalara verilen genel bir addır. Klimalardaki iç ve dış üniteler birbirinden bağımsız olarak çalışır. İç ve dış üniteleri ayrı olduğu için bu ad verilmiştir.

Bireysel Soğutma Sistemleri

Split klimaların özellikleri arasında en can alıcı olanları maksimum verimle çalışması ve az enerji harcamasıdır. Ev ve işyerlerinizde kolay montaj özellikleriyle tercih edilen split klima modelleri, sessiz çalışmasıyla da beğenilmektedir.

Merkezi Soğutma Sistemleri

Chiller Soğutma Sistemleri

İngilizce karşılığı Chiller olarak adlandırılan soğutma grubu, iklimlendirme sistemlerinde büyük bir yere sahiptir. Termodinamik soğutma çevrimine sahip olan bu sistemler en basit tanımıyla mahaldeki ısınan havayı dışarıya atarak, ortamın soğutulmasını sağlayan sistemlerdir.

Chiller sistemleri daha ziyade endüstriyel amaçlı kurulmuş iş merkezleri, hastaneler, fabrikalar, alışveriş merkezleri gibi işletmelerin soğutulmasında kullanılmaktadırlar.