Yangın Söndürme Sistemleri

jet-fano
duman-tahliye

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

Davlumbaz söndürme sistemleri genellikle endüstriyel mutfaklarda meydana gelecek olası bir yangına karşı tedbir amaçlı kullanılır. Endüstriyel ve büyük yapılarda bulunan büyük çaptaki mutfaklarda, yangın tehlikesi diğer mahallere göre daha büyüktür. Özellikle ocak ve fırınlarda oluşabilecek yangınlar büyük risk taşımaktadırlar. Bu durum, mutfak davlumbazlarının yangın korumasını zaruri hale getirmektedir. Bu nedenle işletmeler genellikle davlumbaz söndürme sistemleri ile önlem almayı tercih etmektedirler.

Davlumbaz yangın söndürme sistemleri, ocak yahut fırın bölgesinde çıkan yangını sahip olduğu ergiyen tel ile algılayarak, içerisindeki kimyasal söndürücü sıvıyı ilgili bölgeye nozullar aracılığı ile boşaltarak yangını söndürürler. Davlumbaz söndürme sistemleri ürünlerinin, fırın veya ocak büyüklüğüne bağlı olarak nozul sayıları ve tipleri değişmektedir. Davlumbaz söndürme ile yangının bu bölgede söndürülmesi, yangının tüm yapıya yayılmaması adına önemlidir, keza burada çıkabilen bir yangın, yağ ve benzeri maddelerin de varlığıyla çok hızlı bir şekilde büyüyecek ve kısa zamanda tüm mutfağı etkisi altına alacaktır.

Bir sonraki aşama ise, yangının yapının diğer bölgelerine sıçraması ve can ve mal güvenliğini tehdit eder hale gelmesidir. Dolayısıyla tüm bu senaryoların yaşanmaması için mutfak davlumbaz söndürme sistemleri önem arz etmektedir.

Sprinkler Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme işlemleri içerisinde en eski ve en sık kullanılan sistem sprinkler söndürme sistemleridir. Yangını başlıca ısı, oksijen ve yanıcı malzeme oluşturur. Yangının söndürülebilmesi için bu üç etkenden birinin ortadan kaldırılması gerekir.

En hızlı yapılacak işlemlerden biri ortam ısısının düşürülmesidir. Yani, ısı etkeninin ortadan kaldırılması. Sulu söndürme sistemi olan sprinkler söndürme sistemi ortamı hızlı bir şekilde soğutur ve yangını söndürür. Sulu sprinkler sistem, yangın söndürme sistemleri içerisinde en etkili ve güvenilir yöntemdir. Bu nedenle güvenilir ve tecrübeli bir firma tarafından üretilip kurulması gerekmektedir. 300°C de 2 saat süreyle sıcaklık dayanımı

Yangın Dolaplı Sistemler

Yangın dolapları, büyüme aşamasında olan ve henüz manuel müdahale ile söndürülme olanağı olan küçük çapta yangınlar için en önemli araçlardan biridir. Gövdesindeki makarasının ergonomik yapısı ve hortumlarının kauçuk özelliğiyle, gerek amatör personel için, gerek eğitimli personel için kullanımı oldukça uygundur.

Eğitimli personel için tasarlanan çeşitleri olduğu gibi, yapıda amatör personelin kullanımı için tasarlanan yangın dolapları da mevcuttur.

Yangına manuel müdahale olanağı sağlayan en önemli araçlardan olan yangın dolaplarının tüm kurulum ve temin işlemleri, Düzey Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından müşterilerine sunulmaktadır.

İhtiyaçlar doğrultusunda uygulaması düşünülen yangın dolaplarının debi ve basınç değerleri, Türkiye'de ilk ve tek olarak dijital flowmetre ile NFPA13 ve TS EN 12845 standartları doğrultusunda, deneyimli Güneş Isı mühendisleri tarafından yapılmakta olup, hidrolik hesaplamada VdS yahut FM / UL onaylı software’ler kullanılmaktadır